Praca w Niemczech ? już dostępna i legalna

Od 1 maja 2011 roku Niemcy otworzyli swój rynek pracy, dzięki czemu wszyscy Polacy mogą już wyjeżdżać do pracy za granicą ? w Niemczech całkowicie legalnie. Czy będzie kolejna fala emigracji po Londynie, tym razem Berlin? Patrząc po serwisach ogłoszeniowych z praca w niemczech ? jednak nie wygląda i nie zapowiada się powtórka sytuacji z Anglii.

Wystarczy przejrzeć portale ogłoszeniowe, aby szybko zorientować się, że wcale nie ma dużo większego ruchu jeśli chodzi o zamieszczane ogłoszenia o pracy w Niemczech, czy też o ogłoszenia osób poszukujących pracy właśnie w Niemczech.

Widoczna jest jednak różnica między wyjazdami  do Niemiec a Anglią, największy problem osób chcących wyjechać do Niemiec jest jednak język niemiecki, który jest dość poważną barierą, jednak język angielski ze względu na swą powszechność pozwala wyjechać i porozumiewać się do wielu krajów, niemiecki natomiast jest językiem dużo trudniejszym.

Język to jeden problem, ale drugim problemem jest to, że Niemcy nie są już krajem tak lukratywnym, jak to było jeszcze kilka lat temu. Obecnie nie ma już takiego przebicia jeśli chodzi o zarobki, można zarobić trzykrotnie więcej jak w Polsce, ale niestety niejednokrotnie koszty utrzymania są równie sporo większe jak w Polsce, przez co wyjazdy przestają być już tak opłacalne.

Kolejny problem z emigracją niemiecką jest taki, że Niemcy potrzebują specjalistów polskich, na których w Polsce również obecnie jest ogromne zapotrzebowanie. Polscy pracodawcy coraz częściej dostrzegają problem i sami oferuję w danych zawodach wysokie wynagrodzenie jak na realia polskie.

W Niemczech obecnie jest zapotrzebowanie między innymi na lekarzy, informatyków, pielęgniarki, architekci, opiekunowie do osób starszych, a także pracownicy gastronomii i z branży hotelarskiej, a także z branży budowlanej, czyli są to zawody, w których jest wymagany po prostu perfekcyjny język niemiecki. Niestety przykro to stwierdzać, ale wśród tego typu branż jednak bardziej popularny był język angielski, stąd duże trudności z wyjazdami na przykład personelu medycznego do Niemiec.